Chalupy České středohoří

Překrásný kout české přírody jižně od Ústí nad Labem, který v Evropě nemá obdoby.
České středohoří patří k nejsušším a nejteplejším místům v republice. Můžete si vyzkoušet hledání drahých kamenů, které se tu vyskytují. Nejhojněji české granáty. Jistě budete obdivovat ledové jámy a jeskyně.

Nalezeno 1 objektů.

Zobrazit na mapě


Upozornění: ikonky neukazují přímo na polohu objektů, ale na příslušnou obec.

Chalupa - Štěpánov

(kód objektu: 3575)

Lokalita: České středohoří - Štěpánov
Koupání: 5 km
Bazén:
Maximální počet osob: 8
Parkování: Uzavřené Na pozemku
Naše hodnocení:
Počet ložnic: 3
Obchod: 7 km
Restaurace: 10 km
Cena od: 18 130 Kč za týden

Hezká a dobře vybavená chalupa s bazénem a dětským hřištěm vhodná pro klidnou dovolenou. …

Detail ubytování

Doplňující obsah

Kultura a památky

V Českém středohoří nenajdete jen ojedinělé přírodní atraktivity, ale i spoustu historicky významných památek jako jsou hrady nebo církevní památky a spousty zachovalých bunkrů.

 • hrad Střekov – hrad patří mezi nejzachovalejší zříceniny na našem území. Památka pocházející ze 14. století stojí na 100 m vysoké nepřístupné znělcové skále nad pravým břehem řeky Labe ve čtvrti Střekov. Pod hradem se nachází zdymadlo Střekov označované jako střekovská přehrada či jez, které je posledním zdymadlem na Labi před Severním mořem.
 • hrad Házmburk – zřícenina gotického hradu ze 14. století, dominující vrcholu Klapý a je chráněná jako kulturní památka České republiky. Zřícenina hradu se v době romantismu stala předmětem zájmu českých romantiků, jako například Karla Hynka Máchy nebo Svatopluka Čecha.
  Hrady a zříceniny v ČR – seznam
 • Trpasličí hrad – romantická napodobenina hradu z počátku 20. století umístěná v areálu Zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Místem pro výstavbu hrádku byla zvolena úzká hluboká rokle. Na jejím dně bylo vybudováno nádvoří, přístupné po schodišti. Jednu stranu nádvoří zaujala brána, na kterou navazovalo rozárium, a dále několik výklenků. Na druhé straně nádvoří byla vystavěna zeď se schodištěm, a dvě věže. Mezi nimi se nacházela úchvatná, několik metrů vysoká stěna, tvořená řadou žlabů, převisů a výstupků. Ty tvořily systém kaskád a vodopádů, porostlý bujnou vegetací, zakončený v malé nádrži na nádvoří. Zde se kdysi nacházel ústřední umělecký motiv celého hradního areálu: tím byl pohádkový výjev sousoší panny sklánějící se k vodní hladině, k žábě s korunkou na hlavě. Nad nádvořím se nacházela další brána, kterou bylo možné projít a vystoupat po schodech na hranu rokle. Velmi zajímavé bylo i ztvárnění celého hradu. Stavebním materiálem je tuf obsahující zkamenělý rákos, který vzdáleně připomíná krápník a hradu tím dodává na tajemnosti.
 • Kalvárie Ostré – barokní poutní místo z 18. století na vrchu hory Kalvárie, z níž je přenádherný panoramatický výhled na celé Úštěcko. 3. května někteří poutníci, horliví ve své víře, zdolávali kdysi schodiště vedoucí ke kaplím po kolenou. Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu. Tato cesta ústí na terasu v západním svahu hory, která symbolizuje biblickou Zahradu getsemanskou. Zde se nachází torza barokních pískovcových soch klečícího Ježíše a apoštolů.

Přírodní památky

V Českém středohoří je k nalezení nespočet přírodních úkazů, které nikde jinde nenajdete. Rokle, údolí, rozmanité vodstvo, krasové jeskyně nebo ledové jámy.

 • Milešovka – Milešovka je po právu nazývána královnou Českého středohoří. Nejen z toho důvodu, že se jedná o nejvyšší horu Českého středohoří, ale i díky svému tvaru a báječnému výhledu do krajiny. Člověk navštěvoval vrchol hory odpradávna, o čemž svědčí archeologické nálezy keramiky datované od mladší doby kamenné. V této souvislosti lze uvažovat o kultovním významu hory v období pravěku. Dění na vrcholu Milešovky znovu ožilo na počátku 19. století a to s rozvojem turistiky. Na vrcholu se na nachází Meteo-observatoř a rozhledna.
  Poblíž Milešovky si na dovolenou můžete pronajmout chatu v Kostomlatech pod Milešovkou.
 • Varhošť – Varhošť poskytuje jeden z nejkrásnějších rozhledů na Českém středohoří. Jedná se o lesem pokrytý čedičový vrch tyčící se na pravém břehu Labe u Litoměřic. Na vrcholu se tyčí kruhovitá rozhledna, v pořadí již třetí. První rozhlednu zde vybudovali turisté z litoměřického Spolku pro České středohoří na konci 19. století. Jednalo se o dřevěnou konstrukci, využívající pěti dubů rostoucích na vrcholu, opatřených schody a plošinou. Taková jednoduchá stavba ovšem nevydržela dlouho a již v roce 1902 musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Druhá byla stržena v 70tých letech.
 • ledové jámy – jedná se o průrvy vzniklé při dolování. Zajímavé jsou zejména tím, že i v létě v sobě uchovávají jeskynní led. Najdete je například v Borečském vrchu nebo v Plešivci.
 • Loupežnická jeskyně – pseudokrasové útvary poblíž Velkého Března, chráněné zejména pro rozsáhlou puklinovou jeskyně v neovulkanickém masivu, vzniklé posunem jednotlivých bloků rozpukané horniny. Chráněni jsou také letouni a mloci, kteří zde žijí.
 • Raná – mohutný masiv se třemi vrcholy uprostřed přírody je tradičním rájem pro milovníky paraglidingu. Kromě toho sem často jezdívají i letečtí modeláři a létají zde rogala a větroně. Raná je Národní přírodní rezervací, ve které se vyskytují společenstva středoevropských kontinentálních ste­pí.

Aktivní dovolená v Českém středohoří

Fandíte spíše užívání si akčnějších a adrenalinovějších aktivit? Neradi jen lenošíte u vody a opalujete se? České středohoří nabízí široký sortiment areálů pro vaši zábavu. Jezděte na koni, užijte si wellness pobyt nebo se vydejte po řece Labe v raftu. K ubytování v Českém středohoří si můžete pronajmout chatu s bazénem v obci Štěpánov 5 km jihozápadně od Milešovky.

Chaty a chalupy pronajímáme již od roku 1990